עזה: מי עומד מאחורי בלוני התבערה, יחידות הצמיגים וההסתננויות לישראל? | מפתח הקהילות

עזה: מי עומד מאחורי בלוני התבערה, יחידות הצמיגים וההסתננויות לישראל?

רוטר / אבו עלי | כ"ח תמוז התשע"ח - 11.07.2018 - 11:31
אבו צהיב מפריח בלוני תבערה לעבר ישראל
לחץ להגדלה

מאחורי מרבית שיגורי בלוני התבערה, הבערות הצמיגים וההסתננויות לישראל מאז פתיחת אירועי השיבה עומד אדם מרכזי אחד.
אפתיע אתכם ואספר שהוא אפילו לא איש חמאס.
מעתה זכרו את השם:
ד"ר מצטפא מוסא זקות הידוע בכינויו אבו צהיב זקות. הוא חוט השני המקשר בין כלל היחידות שנולדו עם פרוץ אירועי צעדות השיבה.

אבו צהיב זקות היה, עד להפיכה שביצעה חמאס ב 2007, מפקד מנגנון המודיעין הצבאי של הרש"פ (פת"ח) ברצועת עזה ומאז הפך למפקד אחת הזרועות הצבאיות של הפת"ח - גדודי עבד אלקאדר אלחסיני. ארגון צבאי המונה 500-1000 פעילים צבאיים ומחזיק בארסנל רקטי בעיקר לטווח קצר אך גם כזה הנורה באופן אוטומטי מתוך בורות שיגור.
אנשי הארגון חמושים בציוד תקני וחדיש וע"פ מקורות שונים אף זוכים למימון אירני.

ותשאלו, ובצדק, איך זה שארגון המזוהה עם הפת"ח (במקרה הזה גם עם אבו מאזן( מקבל מימון אירני?
ובכן אם תשאלו את אבו צהיב הוא יספר לכם שהוא גם איש פת"ח וגם איש חמאס וגם איש של כל מפלגת התנגדות פלסטינית.
וזהו דבר מעניין במיוחד שבא לידי ביטוי במחוזות פלסטינים נוספים. בישראל תמיד מקפידים לחלק את הפעילים הפלסטינים על פי שיוכם הארגוני וזה היה נכון בעבר ועדיין נכון בחלקו בהווה אך לאט לאט ניתן להבחין במגמה של פעילים צבאיים שמתנערים מהשיוך הארגוני שלהם ופועלים בכל הזירות המפלגתיות, תחת סיסמת האחדות הלאומית.
כזה הוא אבו צהיב. אף על פי שגדל והתחנך על ברכי הפת"ח ואף מחזיק תמונה גדולה ויפה של סגנו של ערפאת, ח'ליל אלוזיר, אבו ג'אהד בסלון ביתו, הוא מעיד על עצמו שאינו שייך למפלגה אחת.

וככזה אפשר להצביע על אבו צהיב זקות כעל אחד האנשים /מפקדים הפעלתניים ביותר ברצועה בכל הקשור לארגון פעילויות המחאה האלימות בחודשים האחרונים על גבול הרצועה, זאת לצד פעילות חברתית אינטנסיבית ותחת מעטה של ניהול מכון למחקרים חברתיים בשם "רואיה" בעיר עזה, הממוקם בבניין אלחזנדאר, קומה 3, ממש סמוך לבית החולים שפאא בעזה.

אבו צהיב בחור שמנמן, לא גבוה במיוחד וכשהוא עוטה את אחת הגלביות שלו הוא נראה כמו דוד חביב שמחזיק בתיקו הרבה סוכריות.
מעבר לחזותו אבו צהיב הוא מפקד צבאי מוכשר במיוחד והוא זה החתום על מרבית השריפות המשתוללות בחודשים האחרונים בעוטף עזה באמצעות שלוחיו.

אבו צהיב איש כריזמטי הזוכה לאהדה רבה בקרב אנשי יחידות הצמיגים השונות הפזורות מצפון הרצועה ועד לרפיח והוא דואג להכניס בהם מוטיבציה ולהנחות אותם כיצד לפעול מידי יום שישי. אבו צהיב עורך להם תדרוך לפני היציאה לעימותים ואף מלווה אותם בשטח בתוך אוהלי השיבה.
בתחילת יוני אף נפצע אבו צהיב באחת מצעדות השיבה ויצא, כיאה למיוחס במעמדו, לטיפול מיוחד במצרים. בתי החולים ברצועה זה לא בשבילו.
אנשי יחידות הצמיגים העומדים גם מאחורי חיתוך הגדר וההסתננויות לישראל מעריצים אותו כמו כוכב קולנוע וששים אלי קרב בהנחיתו ועידודו המתמשכים לאורך שלושת החודש האחרונים.

אפשר לומר שהוא המציא את הגלגל (או את הצמיג) מחדש והוא העומד מאחורי "ג'מעה אלכשכ" הראשונה - יום שישי של הצמיגים שהוכרז בתחילת צעדות השיבה, ונתפס בתחילה כבדיחה, אך הפך לכדי מטרד של ממש לכוחות הביטחון הישראלים, בסיועם של צעירי יחידות הצמיגים מלאי המוטיבציה.

חשוב לציין כי אבו צהיב דאג להקים מערך צבאי לכל דבר של יחידות צמיגים נפתיות וישנן יחידות עצמאיות כאלה בכל אחת מהגזרות השונות (ברפיח יש אפילו שתיים)  והוא דואג לנהלן במיטב הכישורים אותם רכש בהיותו פעיל צבאי בשורות הפת"ח.

עוד אוסיף כי אבו צהיב זקות מוכר לכוחות הביטחון הישראלים שאף איימו, במהלך מבצע עופרת יצוקה ב 2008 להפציץ את ביתו, הממוקם מאחורי מגדלי אלמקוסי בעיר עזה (בסך הכל 1.9 ק"מ ממקום עבודתו במכון המחקרים). גם אז אהדת הקהל שיחקה לטובתו כאשר עשרות צעירים הגנו בגופם על ביתו לאחר שהופעל עליו נוהל הקש בגג....
בינתיים אבו צהיב זקות מתהלך ברצועה כגביר בעל מעמד. ונוח לו. אולי נוח לו יותר מדי.... וגם לבן הבכור שלו, צהיב, שפוקד יחד איתו את מחנות השיבה השונים.

נקווה שאבו צהיב לא כועס על האאוטינג שעשיתי לו כאן. זה רק בגלל שאני יודע שהוא יכול להסתדר טוב עם התהילה.....

 

 

 

(ע)